Maghreb nieuws: Kunst
Protest tegen ‘Mekka-kunstwerk’
,,Mijn werk is absoluut niet religieus,” zegt de Amsterdamse Marokkaanse kunstenaar Aziz Bekkaoui. Hij begrijpt niets van de protesten tegen zijn kunstwerk ‘Het mekka van Calvijn’, dat volgende maand op het Hof in Dordrecht wordt onthuld.
De kritiek dat zijn werk provocerend is omdat het een relatie legt met de islam, zoals koster Gert de Boon van de Augustijnenkerk deze week in zijn bezwaarschrift aan de gemeente Dordrecht schreef, wijst hij van de hand.
,,Het is mijn visie op het dagelijks leven waarin calvinistische waarden als zelfreflectie, hard werken en duurzaamheid een prominente rol spelen,” zegt hij in het Algemeen Dagblad.
De ophef is ontstaan nog voordat de kubus van reflecterend glas op het Hof is geplaatst. Deze zou donderdag tijdens een liveoptreden van de kunstenaar worden onthuld, maar dat is een maand verzet omdat de vergunning nog niet rond is.
Als het aan koster De Boon ligt, komt de kubus er nooit. ,,Deze plek is belangrijk geweest voor het ontstaan van de Staat der Nederlanden, de Gereformeerde Kerk en de Statenvertaling. Je moet niet wroeten in dat stukje historie. Op ‘t Hof past geen kunstwerk dat verwijst naar de Kaäba,” vindt hij volgens het dagblad.
Volgens Aziz refereert zijn kubus totaal niet aan het centrale heiligdom van de islam. ,,Dat het object vierkant is, komt omdat het plein ook vierkant is. Bij een rond plein had ik het kunstwerk rond gemaakt.” De kunstenaar stelt dat voor hem het concept centraal staat. ,,Ik wil mensen aan het denken zetten over hun eigen afkomst en het belang van calvinistische waarden die ook gelden in het hindoeïsme, de islam en het confucianisme. Het zijn in mijn ogen universele culturele waarden.”
De titel ‘Het mekka van Calvijn’ wordt volgens hem verkeerd geïnterpreteerd. ,,’Het mekka van’ is een uitdrukking die wij in Nederland gebruiken. In dit geval is Dordrecht het centrum van het Calvijnjaar.”
De koster vindt de uitleg van de kunstenaar niet afdoende. De Boon roept iedereen ‘die zich betrokken voelt’ op om een protestbrief te schrijven naar de gemeente. Zelf heeft hij inmiddels uit verschillende hoeken steunbetuigingen gekregen.
Stuur dit bericht door naar een vriend(in)
Meta informatie
Tags voor deze entry: none