Maghreb nieuws: Carrière
Allochtoon vliegt in crisis als eerste eruit
Allochtonen komen bij ontslagrondes sneller op straat dan autochtonen. Bij elke recessie raken zij eerder hun baan kwijt dan autochtonen. Discriminatie speelt daarbij een rol. Dat zeggen Martha Meerman, organisatiepsycholoog van het Amsterdams Instituut voor Arbeidsstudies en Hans Siebers die universitair hoofddocent Organisatiewetenschappen is aan de Universiteit van Tilburg, schrijft BN/De Stem.
Sinds het begin van de crisis, najaar 2008, hebben volgens het CBS van elke duizend niet-westerse allochtonen (Marokkanen, Turken, Surinamers) 43 mensen hun baan verloren. Bij autochtonen verloren dertien van de duizend werknemers hun baan.
Meerman: “Het is altijd al zo dat allochtonen worden gediscrimineerd op hun achternaam. Dat kan ook bij ontslag zo zijn: als een werkgever minder mensen nodig heeft, neemt hij zo min mogelijk risico.”
Ook de slechtere arbeidsmarktpositie speelt een rol, schrijft het dagblad. Zo zitten allochtonen vaak in uitzendbanen of op tijdelijke contracten. Dat zijn de banen die het eerst verdwijnen, stelt werkgeversvereniging AWVN.
Maar die praktische redenen zijn volgens Siebers niet het hele verhaal: “Uitsluiting en etnische ongelijkheid speelt altijd een rol op de werkvloer. In elke recessie vliegen minderheden er sneller uit.”
Stuur dit bericht door naar een vriend(in)
Meta informatie
Tags voor deze entry: none
Aziz zegt:
Dit is de zoveelste bevestiging van rascisme op de werkplek of welke plek dan ook door deskundigen. in feite, heb je geen deskundigen nodig om in te zien dat er veel rascisme is in Nederland. Tenzij er natuurlijk wat scheelt aan je analytische vermogen. In dat geval zou een ontslag terecht zijn.
Alhoewel er keer op keer door het zoveelste wetenschappelijke onderzoek en door diverse organisatie’s zoals de vakbond dit fenomeen wordt benoemd, hoor ik toch bij voornamelijk bij sommige landgenoten dat discriminatie niet bestaat in Nederland en dat wij zelf maar slecht
zijn. Ze vertellen nog net niet dat het onze verdiende loon is. Een andere leuke opmerking is dat wij maar niet mogen klagen, want als het hier niet zo goed is dat we maar naar Marokko terug moeten gaan. Overigens is deze opmerking al jaren overgenomen door de autochtone bevolking.
En we moeten vooral niet het probleem benoemen, want met “slachtoffertje” te spelen zullen we er echt niet komen, volgens deze lieden.
I